ITEA is the Eureka Cluster on software innovation
ITEA is the Eureka Cluster on software innovation
15 December 2013 · Source: Automa · Download PDF

Inovace softwaru jako příležitost pro vzdělané zaměstnance a pro rozvoj průmyslu

Šestý společný summit ITEA (klastr programu EUREKA pro systémy a služby založené na softwaru) a sdružení ARTEMIS Joint Undertaking, jež se soustředí na vývoj v oblasti vestavných systémů, se konal 4. a 5. prosince 2013 ve švédském Stockholmu. Summit vyzdvihnul roli inovací v oblasti softwaru jako při vytváření nových příležitostí pro vzdělané zaměstnance a rozvoj průmyslu v Evropě.

Pro rozvinuté země je stále důležitější oblast informatiky a komunikační techniky (ICT) a evropský průmysl stále více spočívá na vysoce vzdělaných odbornících, pracujících v oblastech výzkumu, vývoje, udržitelné výroby, dopravy, logistiky a služeb. Software a jeho inovace hrají v těchto oblastech klíčovou roli. V oblasti průmyslové výroby je rozhodující vliv pokročilé automatizace. Jedině ta může pomoci Evropě v konkurenci se zeměmi s levnou pracovní silou. Mezinárodní evropské projekty ARTEMIS a ITEA jsou významným faktorem pro směrování Evropy k prosperitě.

Jeden cíl, dva nástroje

ARTEMIS a ITEA mají společné cíle, ale rozdílné nástroje. Cíle jsou velmi přesně a konkrétně popsány ve společné vizi ITEA a ARTEMIS-IA do roku 2030, jež vychází z evropských výzkumných a vývojových priorit. Centrálním prvkem jsou spolupráce výzkumných společností a průmyslu. Podporují se přitom malé a střední podniky, ale také investice velkých podniků do komercionalizace výzkumu a vývoje ve společných projektech s výzkumníky a malými firmami.

Dosažené úspěchy

Summit předvedl to, čeho se již podařilo dosáhnout. V rozsáhlé výstavě se prezentovaly jednotlivé projekty; letos s tematicky zaměřenou sekcí smart cities.

Plenární část programu zahájili Rudolf Haggenmüller, předseda ITEA 2, a Heinrich Daembkes, prezident ARTEMIS-IA. Dále vystoupili Daniel Johansson, státní sekretář ministerstva pro informatiku a energetiku Švédska, Sten Nordin, starosta Stockholmu, a Ulf Wahlberg, viceprezident společnosti Ericsson pro vztahy s průmyslem a výzkumem. Na ranním zasedání byl oficiálně představen dokument ITEA & ARTEMIS-IA High-Level Vision 2030: Opportunities for Europe.

Kromě diskuse u jednotlivých posterů na výstavě projektů byly pro účastníky připraveny čtyři přednáškové sekce s tématy jako např. objektově orientovaný web, lidský faktor při návrhu interakce mezi člověkem a strojem, open source a open ecosystem, nová technika a velké příležitosti moderního průmyslu.

Druhý den proběhla jednání ITEA Family Session a ARTEMIS Community Session. Byla udělena ocenění ARTEMIS Rocognition Award a ITEA Excellence Awards. Následovala panelová diskuse na téma „inovace softwaru: posílení kvalifikovaných zaměstnání a průmyslu“.

Švédské priority v oblasti výzkumu a vývoje

Daniel Johansson, státní sekretář švédského ministerstva pro informatiku a energetiku, hovořil o prioritách švédského výzkumu a vývoje v oblasti informatiky a komunikační techniky. Program „digitalizace“ Švédska se zaměřuje na několik základních oblastí:

K tomu existuje několik prioritních sektorů, jež se zaměřují na jednu nebo několik z uvedených oblastí. Například v reakci na stárnutí obyvatelstva se rozvíjí sektor informační podpory zdravotnictví a domácí péče. Ke zlepšení podmínek života na venkově přispívají projekty elektronizace státní správy a soudnictví, regionální strategie digitalizace a vytváření širokopásmové komunikační infrastruktury dostupné velké části obyvatel. K omezení negativních vlivů života na životní prostředí a současně ke zvýšení prosperity venkova přispívá rozvoj chytrých sítí, smart grids, které umožňují lépe využívat malé, lokální zdroje energie a posilují roli odběratele na trhu s elektřinou.

K iniciativě rozšíření širokopásmového připojení jen malou poznámku, kterou ve své přednášce uvedl Ulf Wahlberg z firmy Ericsson, když hovořil o sítích 5G: pojem „pokrytí“ mobilními sítěmi se mění a většině obyvatel nestačí mít alespoň nějaký signál pro uskutečnění hovorů, ale chtějí mít kvalitní a spolehlivý signál pro přenos dat a videa.

Na přednášku Daniela Johanssona navázala Charlotte Brogrenová, generální ředitelka švédské vládní agentury pro podporu technického vývoje a inovací VINNOVA. VINNOVA ve svém úsilí posílit spojení výzkumu, vývoje a inovací staví na třech základních principech: spojit, katalyzovat, stimulovat.

Spojit, protože spolupráce je pro inovace klíčová. Jde o vzájemné obohacování mezi různými obory výzkumu a vývoje a navázání kontaktů mezi lidmi z různých institucí.

Katalyzovat, protože švédská vláda dává hodně prostředků na základní výzkum a cílem agentury je podnítit využití výsledků tohoto výzkumu na domácí půdě, aby výsledky švédských vědců přinášely prospěch obyvatelům Švédska.

Stimulovat, protože zejména malé a střední firmy zabývající se inovačním podnikáním se pohybují v oblasti velkého rizika a pobídky potřebují.

Petr Bartošík